News

Holiday May 9, 2016 in the stud, results

Racing results:

I Race for the prize Cup 95th anniversary of the Stud named after the First Horse Army for two-year-old mares, the distance 1000m.
I place – the mare Res 29-14, rode by the jockey of the 1st category Alexander Ivanskoy
II place – the mare Liga 3-14, rode by the jockey of the 1st category Evgeny Kolomin
III place – the mare Morena 10-14, rode by the assistant of the jockey Dmitry Musinski

II Race for the prize Cup RZ Agro for two-year-old horses, the distance 1000m.
I place – the stallion Vestr (Agrocompany Tselina), rode by the jockey of the 1st category Yasim Faikov
II place – the mare Muzika 5-14, rode by Daria Chernova
III place – the stallion Maestro 7-14, rode by the jockey of the 1st category Alexander Ivanskoy

III Race for the prize Cup of Head of Administration of Zernogradsky district for three-year-old mares, the distance 1600m.
I place – the mare Darsi 3-13, rode by the jockey of the 1st category Alexander Ivanskoy
II place – the mare Angara (Agrocompany Tselina), rode by Alexander Gavrilov
III place – the mare Vershina (Agrocompany Tselina), rode by the jockey of the 1st category Yasim Faikov

IV Race for the prize Cup 71st anniversary of the Great Victory for three-year-old and older horses, the distance 1600m.
I place – the stallion Tezis (p/o Daria Tyurina, Rostov-on-don), rode by the jockey of the 1st category Alexander Ivanskoy
II place – the stallion Decor 28-12, rode by the assistant of the jockey Dmitry Musinski
III place – the stallion Dozator 1-10, rode by the jockey of the 1st category Evgeny Kolomin

V Race for the prize Cup of the Workers of the stud farm, the distance 1200m.
I place the stallion Ramadan, rode by the Chief Veterinarian of the Stud named after the First Horse Army Bobryshev Alexander Vasilyevich
II place – the mare Zemfira 13-13, rode by Vladimir Goryachkovsky
III place – the stallion Elzas – rode by Sergey Miroshnikov

Show jumping.
The results of the first round:
Oleg Marchenko on the stallion Izgib – 0 penalty points
Smirnov Ivan on the stallion Motiv – 4 penalty points
Eugeny Khurda on the stallion Razgulyai – 0 penalty points
Vladimir Goryachkovsky on the stallion Respirator – 4 penalty points
Olga Polezhaykina on the stallion Fan-Fan – 0 penalty points

The results of the second round:
Oleg Marchenko on the stallion Izgib – 4 penalty points
Smirnov Ivan on the stallion Motiv – 4 penalty points
Eugeny Khurda on the stallion Razgulyai – 0 penalty points
Vladimir Goryachkovsky on the stallion Respirator – 0 penalty points
Olga Polezhaykina on the stallion Fan-Fan – 0 penalty points

Jump-off:
Oleg Marchenko on the stallion Izgib – 0 penalty points, 35 sec.
Eugeny Khurda on the stallion Razgulyai – 4 penalty points, 29,77 sec.
Vladimir Goryachkovsky on the stallion Respirator – 0 penalty points, 36 sec.
Olga Polezhaykina on the stallion Fan-Fan – 4 penalty points, 35 sec.

The results of the competitions:
I place – Eugeny Khurda on the stallion Razgulyai
II place – Olga Polezhaykina on the stallion Fan
III place – Oleg Marchenko on the stallion Izgib

This post is also available in: Русский (Russian)